Нищожност на договорите – какво трябва да знаете?

 

Скоро ще разгледаме темата за неравноправните клаузи по потребителските договори. За да стане ясно какво от това, че неравноправните клаузи са нищожни, предварително ще изясним какво се крие зад термина НИЩОЖНОСТ.

Защо е хубаво да знаете какво е нищожност? Всъщност много рядко цял договор може да се окаже нищожен. Но пък да видим НИЩОЖНА КЛАУЗА като част от договор, не е чак толкова екзотично. Немалко бързи кредити съдържат нищожни уговорки. Всяка клауза във всеки договор (за ремонт, за наем, за кредит) може да се окаже нищожна. Чест пример е прекомерно висока лихва или неустойка при неизпълнение.

На въпроса- НИЩОЖНОСТ означава СВРЪХГОЛЯМ дефект в договора или в част от него. Разберете толкова сериозен проблем (на правен език го наричаме „порок“), който не може да бъде коригиран (на правен език- „саниран“).

Поради тези дефекти считаме, че НИЩОЖНИЯТ ДОГОВОР не съществува, въпреки че е подписан. При НИЩОЖНИТЕ КЛАУЗИ изхождаме по аналогия- изключваме ги от останалите елементи на договора, които са действителни, все едно не съществуват.

Молбата ми е да запомните две неща:

1. Най-сигурният начин за установяване на нищожността е по съдебен ред. Хубавото е, че НЯМА ДАВНОСТЕН СРОК, който да ви притиска и най-грубо казано БИХТЕ МОГЛИ да не плащате и да чакате да ви заведат дело и едва тогава да възразите, че договорът или съответната клауза от него са нищожни.

2. Докато не видите съдебно решение по ваше дело, което не подлежи на обжалване, и в което пише, че определен текст е обявен за нищожен, не можете да сте сигурни, че не дължите плащане. Тоест предполагате (или адвокатът предполага) нищожност, но винаги има риск съдията да е на друго мнение.

Примерно знаете, че по дело срещу дружеството Х (с което и вие имате сключен договор) определен текст е прогласен за нищожен, познавате човек, който не плаща неустойка по този договор. Няма обаче гаранция, че съдията по вашето дело ще счете същият текст за нищожен. Но бихте могли да го предположите с висока степен на вероятност.

Малко са безспорните неща в правото, още по-малко тези, които влизат в съд. Винаги имайте 1-2-10 наум.

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked *