
Покупката на имот, който предстои да бъде построен, изглежда като добра възможност: по-ниска цена, възможност за избор на етаж и разпределение, гъвкавост при плащането. Но тези сделки крият и специфични рискове, които изискват по-внимателен подход.
С този тип сделки всъщност купувачите финансират изграждането на новата сграда, като наред с това поемат и рисковете, ако това не се случи или не се случи по най-добрия начин.
Какво трябва да знаете?
-
В предварителният договор се фиксира, че строителят ще изгради обекта и ще прехвърли собствеността след достигане до определен етап на завършеност- Акт 15 или Акт 16 (въвеждане в експлоатация). Имайте предвид, че Акт 15 се издава от комисия, която извършва проверка, нали сградата е завършена, но тази процедура се заплаща от строителя и в нея не участват никакви държавни органи. Затова и няма гаранция, че макар и след издаден Акт 15 (на какъвто етап обикновено се прехвърля собствеността при сделки “на зелено”) сградата е годна за въвеждане в експоатация и за снабдяване с Акт 16. Считам, че това е сред най-големите рискове на този тип сделки- да станете собственик на имот, който не може да бъде законно завършен, да получите собствени партиди за комунални услиги и да обитавате спокойно новия си дом или да го отдавате под наем.
-
Може да има разлика в квадратурата. В предварителния договор може да се посочи ориентировъчна площ, а при окончателното прехвърляне – реалната, установена по архитектурни и кадастрални данни. Това създава риск от увеличение на цената или спор относно заплащането.
-
Сроковете често са условни. Забавянето на строежа, липсата на разрешения или промени в проекта могат да удължат значително периода до нотариално прехвърляне. Обръщайте внимание на клаузите, посочени в раздела “форсмажор”.
-
Плащанията обикновено са обвързани с етапите на строителството. Важно е предварителният договор да предвижда гаранции за изпълнение от страна на строителя, както и неустойки и право на разваляне на договора при сериозно забавяне.
-
Правото на строеж и вещните права са ключови. Уверете се, че строителят има валидно учредено право на строеж върху имота и че няма вещни тежести или съдебни спорове.
Какво да направите?
-
Изискайте документи за собственост на терена, разрешение за строеж, одобрен архитектурен проект и площообразуване.
-
Уговорете механизъм за актуализиране на цената при промяна в квадратурата.
-
Настоявайте за неустойки при забавяне и възможност за разваляне на договора при сериозни отклонения.
Ако имате нужда от съдействие или консултация, можете да използвате контактната форма или някой от другите начини за връзка.
Основни сфери на дейност: недвижими имоти, договорно право, събиране на вземания, консултации по гражданско право, вписвания в Търговския регистър.
За контакт: onlineadvokat23@gmail.com или чрез контактната форма тук.