
Често се случва да получим обаждане или писмо от колекторска фирма, адресирано до физическо или юридическо лице с претенция за заплащане на парична сума.
Какво трябва да направим?
1. Да разберем от коя точно фирма звънят.
Съществува Сдружение „Асоциация за управление на вземания”, което осъществява своеобразна саморегулация в колекторската дейност и съблюдава за спазването на базови етични правила при събиране на вземанията, по-специално да се касае за действително съществуващи задължения, да се търсят въз основа на съществуващи към момента документи (а не изгубени, унищожени, подправени и др.), а комуникацията при установяване на вземането да се случва при поддържане на нормален, възпитан тон на разговора, без да се допускат обиди, заплахи и лични посещения по домовете. Добре е да проверите, дали организацията, от която Ви търсят, членува в това сдружение.
2. От свое име ли звънят или като посредник?
Това ще Ви ориентира, дали се твърди, че дължите директно на колекторската фирма или на трето (обичайно) дружество – мобилен оператор, банка, фирма за бързи кредити и др.
3. Ако звънят от свое име, следва, че са придобили, купили, вземането, т.е. налице е т.нар. договор за цесия.
При купени вземания трябва да сте уведомени писмено (с куриер или с писмо с обратна разписка), че вече дължите на друг и КЪДЕ да му плащате- банкова сметка, офис срещу разписка.
4. Какво е задължението? Примерно – за бърз кредит, банков кредит, сметка за мобилен оператор, за ток, вода…
5. Въз основа на какви документи се дължи? – задължително трябва да получите поне копие на договор, фактура, някакъв писмен документ. Договорът трябва да е подписан ОТ ВАС, да съдържа всичко минимално необходимо, което трябва да съдържа един договор. Посоченото в договора да отговаря на описаното във фактурата (месечна такса, вноски).
6. Като основен длъжник ли дължа или като поръчител, солидарен длъжник?
7. От кога са задълженията? Изтекла ли е погасителната давност за съответното задължение (тя е различна, в зависимост от това за какво точно се касае и се засича спрямо начален момент, наречен изискуемост). Тоест важно е не просто да Ви кажат – договор от 2011г., защото договорите могат да станат безсрочни. Трябва да сте наясно как точно е формирана сумата.
8. Има ли неустойки? Ако задължението включва неустойка – как точно е уредена тя е подписания от Вас договор и спазени ли са всички предвидени в договора условия.
9. Има ли заведено съдебно или изпълнително дело?
Изводът е – не бързайте да плащате без да се снабдите с цялата необходима информация, но не бъдете и 100% сигурни, че щом Ви търсят от колекторска агенция, задължението не трябва да се плаща. Също така имайте предвид, че ако бездействате и заведат и спечелят дело срещу Вас, задължението ще се увеличи с държавни такси и хонорар за адвокат или юрисконсут.
Ако не сте сигурни, консултирайте се със специалист, преди да предприемете действия или да решите да не плащате.