Регистрация на ЕООД

Искам да регистрирам “фирма” на мое име. Какво трябва да знам?


Започвам с едно дребно уточнение: ние – юристите – наричаме „фирма“ единствено името на дружеството, което регистрираме, а не самото дружество. Но вие можете да го наричате както желаете и както ви е удобно. След като закрихме рубриката „Знаете ли, че…?“, продължаваме със същественото.


Процедурата не отнема много време. Изисква: изготвяне на комплект документи, нотариална заверка на един от тях, откриване на банкова сметка на името на бъдещото дружество, превод на учредителния капитал по банковата сметка, заплащане на държавна такса за вписване и накрая – заявяване на цялата документация пред Търговския регистър.

Задължително първо се уверяваме, че избраното име е уникално и върху него няма запазени права. Проверява се онлайн в Търговския регистър, за което не е нужна регистрация.

Какви са нужните документи?

Учредителен акт, включително и екземпляр със заличени лични данни (в отделна статия ще ви опиша какво съдържа той)

  • Протокол с решения на едноличния собственик на капитала
  • Образец от подписа на управителя, положен лично пред нотариус – това е т.нар. спесимен
  • Документ за внесения капитал в банка – много е важно в платежното нареждане името на дружеството да бъде вписано изцяло и без грешка. Ако по някаква причина това не може да се случи (имахме преди време такъв проблем с клиентка – стоматолог; при регистрацията на практиката ѝ, по закон името трябваше да бъде много дълго, а в платежното нареждане нямаше как да се събере цялото), може да се изиска удостоверение от банката, че на конкретната дата по посочената сметка е постъпила определената сума с основание за плащане „учредителен капитал“ или „уставен капитал“ на … ЕООД.
  • Документ за платена държавна такса по сметка на Търговския регистър. Към настоящия момент таксата за вписване на (Е)ООД е 110 лв., ако документите се подават на място, и 55 лв. при онлайн заявяване. Адвокатите обикновено подаваме документите онлайн с електронен подпис.
  • Декларации – собственикът на капитала подписва няколко декларации:
  • – по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ
  • – по чл. 141, ал. 8 и 9 от Търговския закон
  • – по чл. 142, ал. 1 и 2 от Търговския закон (подробности за съдържанието им ще намерите в отделна статия)
  • Ако няма да подавате документите лично, а чрез пълномощник, към комплекта се прилага писмено пълномощно. Съгласно Закона за адвокатурата, адвокатът представлява клиента си с писмено пълномощно, без да е необходима нотариална заверка на подписа.
  • Когато дружеството се заявява за вписване от пълномощник, той също подава декларация по чл. 13, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ.
Дружеството се заявява за вписване със Заявление А4, което се предоставя на хартия при подаване на място или се попълва чрез електронната платформа на Търговския регистър при подаване онлайн.

Важно е да няма никакви грешки и несъответствия, а всички полета да бъдат попълнени точно, както е указано. Всъщност най-сложното в това производство е всички документи да са изрядни, защото и най-малките неточности се забелязват и създават проблеми – или най-малкото: загуба на време и такси. При грешки може да получите указания за отстраняването им или дори отказ от вписване.
Заявленията за вписване на първоначална регистрация на търговци се разглеждат до края на следващия работен ден от постъпването им в търговския регистър.


Ако имате нужда от съдействие или консултация, можете да използвате контактната форма или някой от другите начини за връзка.

Leave a Reply:

Your email address will not be published. Required fields are marked *